Pr 140 44.7 Km over Yunes River
Fair Condition101 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 8.9 Km South Of Florida |
| Carries | Pr 140 44.7 Km |
| Crosses | Yunes River |
| Coordinates | 18.32309, -66.58533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 211.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002971 |