Pr 15 1.7 Km over Guamani River
Poor Condition135 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 2 Km North Of Guayama |
| Carries | Pr 15 1.7 Km |
| Crosses | Guamani River |
| Coordinates | 17.99972, -66.11277 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 142.7 ft (43.5 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 274.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1891 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 001811 |