Off Pr 179 At K1.5 over Guamani River
Good Condition30 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 2 Km. North Of Guayama |
| Carries | Off Pr 179 At K1.5 |
| Crosses | Guamani River |
| Coordinates | 18.01088, -66.11667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 178.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024631 |