Pr 179 1.7 Km over Guamani River
Fair Condition101 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 3 Km North Of Guayama |
| Carries | Pr 179 1.7 Km |
| Crosses | Guamani River |
| Coordinates | 18.01296, -66.11484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 100.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005241 |