Local Road over Guamani River
Fair Condition56 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | Side Off Pr 179 At Km 2.8 |
| Carries | Local Road |
| Crosses | Guamani River |
| Coordinates | 18.02167, -66.11278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 124.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013281 |