Pr 191 9.6 Km over Cubuy River
Fair Condition89 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 15 Km N W Of Naguabo |
| Carries | Pr 191 9.6 Km |
| Crosses | Cubuy River |
| Coordinates | 18.26510, -65.80088 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004571 |