Pr 969 1.2 Km over Creek
Fair Condition66 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 5 Km Northwest Of Naguabo |
| Carries | Pr 969 1.2 Km |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 18.24046, -65.77476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 42.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008181 |