Pr 191 over Blanco River
Fair Condition87 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 8 Km Northwest Of Naguabo |
| Carries | Pr 191 |
| Crosses | Blanco River |
| Coordinates | 18.24551, -65.79943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004561 |