Pr 3 36.0 Km over Access To Luquillo Beach
Fair Condition46 years old26,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 1.6 Km N W Of Luquillo |
| Carries | Pr 3 36.0 Km |
| Crosses | Access To Luquillo Beach |
| Coordinates | 18.38174, -65.73025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.4 ft (43.1 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Area | 1228.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,400 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016561 |