Pr 431 Km 5 over Prieto River
Fair Condition48 years old800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Lares Municipio |
| Location | 10 Km South West Of Lares |
| Carries | Pr 431 Km 5 |
| Crosses | Prieto River |
| Coordinates | 18.24737, -66.89083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 297.2 ft (90.6 m) |
| Max Span | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 878.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020991 |