Pr 53 Northbound over Dirt Road
Fair Condition31 years old20,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 3 Km S E Of Humacao |
| Carries | Pr 53 Northbound |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 18.12688, -65.81547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.8 ft (29.8 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 402.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023862 |