Pr 30 28.6 Km over Pr 3
Fair Condition33 years old41,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2 Km South Of Humacao |
| Carries | Pr 30 28.6 Km |
| Crosses | Pr 3 |
| Coordinates | 18.13500, -65.82556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 219.5 ft (66.9 m) |
| Max Span | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Width | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Area | 2033.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,100 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022301 |