Pr 30 over Pr 53
Good Condition29 years old41,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 3 Km S E Of Humacao |
| Carries | Pr 30 |
| Crosses | Pr 53 |
| Coordinates | 18.12491, -65.81729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.5 ft (59.9 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 1245.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41,100 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023871 |