Pr 53 Nobd 31.7 Km over Pr 923 5.5 Km
Fair Condition31 years old10,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2.5 Km. East Of Humacao |
| Carries | Pr 53 Nobd 31.7 Km |
| Crosses | Pr 923 5.5 Km |
| Coordinates | 18.13814, -65.80762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2213.3 ft (674.6 m) |
| Max Span | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 8972.2 sq m |
| Main Spans | 25 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023842 |