Pr 53 over Maizales Creek
Fair Condition28 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 3.5 Kms. West Of Naguabo. |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Maizales Creek |
| Coordinates | 18.21583, -65.76083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 519.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025342 |