Ramp Pr53 To Pr970 over Vaca Creek
Fair Condition28 years old2,942 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 3kms. West Of Naguabo |
| Carries | Ramp Pr53 To Pr970 |
| Crosses | Vaca Creek |
| Coordinates | 18.21584, -65.76436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.5 ft (35.8 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 350.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,942 (2007) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025421 |