Pr 53 over Pr 970
Good Condition28 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 5 Kms. N.w. Of Naguabo |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Pr 970 |
| Coordinates | 18.22333, -65.76000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.2 ft (33.6 m) |
| Max Span | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 467.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025382 |