Ramp Pr970 To Pr53 over Vaca Creek
Fair Condition28 years old2,942 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 3kms. West Of Naguabo |
| Carries | Ramp Pr970 To Pr53 |
| Crosses | Vaca Creek |
| Coordinates | 18.21644, -65.76404 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 126.3 ft (38.5 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 397.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,942 (2006) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025411 |