Pr 53 over Pr 3
Fair Condition30 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 5 Km. South Of Ceiba |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Pr 3 |
| Coordinates | 18.24167, -65.65833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.2 ft (33.9 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 111.2 ft (33.9 m) |
| Deck Area | 1149.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024461 |