Pr 53 over Seca Creek
Good Condition30 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 1 Km South Of Ceiba |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Seca Creek |
| Coordinates | 18.25609, -65.65124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 237.2 ft (72.3 m) |
| Deck Area | 744.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024591 |