Pr 3 over Aguas Claras Creek
Fair Condition30 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 1 Km South Of Ceiba |
| Carries | Pr 3 |
| Crosses | Aguas Claras Creek |
| Coordinates | 18.25590, -65.65185 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 345 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024621 |