Pr 53 over Waterway
Fair Condition30 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ceiba Municipio |
| Location | 2 Kms South Of Ceiba Town |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.24511, -65.65438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 193.9 ft (59.1 m) |
| Deck Area | 786.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024601 |