Pr 53 Southbound over Channel
Fair Condition28 years old10,050 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naguabo Municipio |
| Location | 3 Km West Of Naguabo |
| Carries | Pr 53 Southbound |
| Crosses | Channel |
| Coordinates | 18.21599, -65.76929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.4 ft (36.4 m) |
| Max Span | 108.3 ft (33 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 506.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,050 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025432 |