Pr 613 10.60 Km over Palmarejo River
Fair Condition46 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 10.6 Kms Of Pr 140 |
| Carries | Pr 613 10.60 Km |
| Crosses | Palmarejo River |
| Coordinates | 18.28028, -66.59722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 104.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025811 |