Pr 7757 over Chico River
Fair Condition72 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Patillas Municipio |
| Location | 1 Mile East Of Patillas |
| Carries | Pr 7757 |
| Crosses | Chico River |
| Coordinates | 18.00128, -65.99476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 6.6 ft (2 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 62.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006861 |