Pr 3 123.8 Km over Chico River
Fair Condition75 years old8,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Patillas Municipio |
| Location | 2 Km S E Of Patillas |
| Carries | Pr 3 123.8 Km |
| Crosses | Chico River |
| Coordinates | 17.99387, -66.00808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 427.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,300 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004251 |