Pr 3r 0.5 Km over Irrigation Channel
Fair Condition40 years old48,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Patillas Municipio |
| Location | 0.5 Km South Of Patillas |
| Carries | Pr 3r 0.5 Km |
| Crosses | Irrigation Channel |
| Coordinates | 18.00227, -66.01523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 298.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018681 |