Pr 53 over Grande De Patillas River
Poor Condition32 years old5,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Patillas Municipio |
| Location | 2.5 Km S.e. Of Patillas |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Grande De Patillas River |
| Coordinates | 17.98479, -66.01423 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3879.9 ft (1182.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 15728.6 sq m |
| Main Spans | 31 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023151 |