Off Pr 123 At 46.2 over Grande De Arecibo River
Poor Condition59 years old250 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 6 Km South Of Utuado |
| Carries | Off Pr 123 At 46.2 |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.22165, -66.72134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 426.4 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013551 |