Pr 10 39.6 Km over Unnamed Creek
Good Condition14 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 3.20 Km. Sw. Of Utuado. |
| Carries | Pr 10 39.6 Km |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 18.24653, -66.72344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 738.5 ft (225.1 m) |
| Max Span | 149.6 ft (45.6 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 4006.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029241 |