Pr 524 4.0 Km over Pellejas River
Poor Condition89 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 4.8 Km North Of Adjuntas |
| Carries | Pr 524 4.0 Km |
| Crosses | Pellejas River |
| Coordinates | 18.20403, -66.70320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 0 — Bridge closed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 90.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004941 |