Pr 123 48.2 Km over Pellejas River
Fair Condition102 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 7 Km South Of Utuado |
| Carries | Pr 123 48.2 Km |
| Crosses | Pellejas River |
| Coordinates | 18.23167, -66.72000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 67.3 ft (20.5 m) |
| Max Span | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 131.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 001521 |