Pr-10 over Off Pr-123 At Km. 52.0
Good Condition14 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 2.93 Kms. S.w. Of Utado |
| Carries | Pr-10 |
| Crosses | Off Pr-123 At Km. 52.0 |
| Coordinates | 18.25079, -66.72361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.2 ft (66.2 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 1118.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029471 |