Off Pr 612 3.7 Km over Caonillas River
Poor Condition14 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 7.37 Km. N.w. Of Utuado. |
| Carries | Off Pr 612 3.7 Km |
| Crosses | Caonillas River |
| Coordinates | 18.30194, -66.64389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 2 (Critical) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 241.0 sq m |
| Main Spans | 20 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029631 |