Pr 140 27.1 Km over Depression
Fair Condition78 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 4 Km East Of Utuado |
| Carries | Pr 140 27.1 Km |
| Crosses | Depression |
| Coordinates | 18.27444, -66.65778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002941 |