Pr 612 0.10 Km over Caonillas River
Fair Condition83 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 7 Km North East Of Utuado |
| Carries | Pr 612 0.10 Km |
| Crosses | Caonillas River |
| Coordinates | 18.28112, -66.64389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 180.4 ft (55 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 313.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 005081 |