Pr 612 3.0 Km over Discharge Channel Aee
Poor Condition64 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 8.1 Km N E Of Utuado |
| Carries | Pr 612 3.0 Km |
| Crosses | Discharge Channel Aee |
| Coordinates | 18.29630, -66.64319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 176.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015281 |