Pr 123 over Depression
Fair Condition125 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Arecibo Municipio |
| Location | 10 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 123 |
| Crosses | Depression |
| Coordinates | 18.32399, -66.67386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 56.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001611 |