Off Pr 924 over Collores Creek
Fair Condition30 years old400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 3 Km At NE Of Humacao |
| Carries | Off Pr 924 |
| Crosses | Collores Creek |
| Coordinates | 18.18222, -65.81944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 76.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025821 |