Pr 924 5.2 Km over Mambiche Blanco Creek
Fair Condition55 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 3 Miles North Of Humacao |
| Carries | Pr 924 5.2 Km |
| Crosses | Mambiche Blanco Creek |
| Coordinates | 18.19131, -65.81509 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 117.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012881 |