Pr 53 27.75 Km over Unnamed Creek
Good Condition29 years old20,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 7 Km Northeast Humacao |
| Carries | Pr 53 27.75 Km |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 18.17144, -65.80254 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 155.2 ft (47.3 m) |
| Deck Area | 387.9 sq m |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,100 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024361 |