Pr-924 over Collores Creek
Good Condition21 years old13,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 4.2 Km North Of Humacao |
| Carries | Pr-924 |
| Crosses | Collores Creek |
| Coordinates | 18.18231, -65.81380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 137.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027881 |