Pr 1 Km 125.0 over Bucana River
Fair Condition51 years old24,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2.5 Km East Of Ponce |
| Carries | Pr 1 Km 125.0 |
| Crosses | Bucana River |
| Coordinates | 18.00606, -66.59279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.5 ft (28.5 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Area | 989.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012291 |