Pr 2 over Portugues River
Fair Condition48 years old27,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | At S E Side Of Ponce |
| Carries | Pr 2 |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 17.99698, -66.60185 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 403.2 ft (122.9 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 3306.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015941 |