Campos Street over Portugues River
Good Condition40 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | At Ponce City |
| Carries | Campos Street |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.00517, -66.60675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 313.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018021 |