Pr 115 26.9 Km over Culebrinas River
Poor Condition75 years old13,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguada Municipio |
| Location | 4 Km S W Of Aguadilla |
| Carries | Pr 115 26.9 Km |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.39861, -67.16056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.6 ft (39.5 m) |
| Max Span | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 632 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005821 |