Pr 418 0.6 Km over Culebrinas River
Poor Condition98 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 0.5 Km West Of Aguadilla |
| Carries | Pr 418 0.6 Km |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.39910, -67.15617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Deck |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 170.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 011421 |