Pr 2 over Culebrinas River
Fair Condition28 years old35,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 3 Kms South Of Aguadilla |
| Carries | Pr 2 |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.39489, -67.15359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.5 ft (80.3 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1148.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024972 |