Pr 2 Nortb131.3 Km over Culebrinas River
Poor Condition30 years old17,950 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 3 Kms. South Of Aguadilla |
| Carries | Pr 2 Nortb131.3 Km |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.39478, -67.15334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.1 ft (80.2 m) |
| Max Span | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 1138.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,950 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024712 |