Pr 115 27.4 Km over Madre Vieja Channel
Fair Condition75 years old17,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 3.8 Kms NE Aguada's H |
| Carries | Pr 115 27.4 Km |
| Crosses | Madre Vieja Channel |
| Coordinates | 18.40295, -67.15725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 123.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005811 |